Eesti jetikoondis korraldas Itaalia GP-l medalisaju

25.06.2024

Kuuendat korda sõideti Sardiinia imelise päikese all selle aasta jetispordi suur MM. Lisaks MM-sarjana sõidetavate Pro klasside SKI GP1, SKI Ladies GP1 ja Runabout GP1 II etapile selgitati maailmameistrid võistlusklassides Runabout GP4, Runabout Ladies GP4, Runabout GP2, SKI GP2, SKI GP3, SKI GP4.

Eesti jetisportlased olid Olbias väljas ühe kõigi aegade suurima koondisega. Kokku osales Eesti sportlasi erinevates võistlusklassides lausa 13. Pro ehk GP1 klassides oli MM-sarja II etapil võistlemas SKI Ladies GP1 klassis Jasmiin Üpraus, Runabout GP1 klassis Mattias Siimann ja SKI GP1 klassis oli oma MM-debüüti tegemas Ander-Hubert Lauri.

Runabout GP4 klassis oli MM-tiitli eest võistlemas neli eestlast - Marek Laanisto, Karl Kesküla, Arti Mölter ja Henri Koppas. Esimeses sõidus näitas parimat minekut Koppas - suutis teha ilusaid möödasõite ja võitis sõidu. Kesküla võttis sõidust teise koha punktid, Mölter lõpetas viiendana ja Laanisto oli kuues.
Teises sõidus tegi Koppas valestardi ja koos 25 sekundilise karistusega oli sõidu lõppkoht üheksas. Sõidu võitis aga head minekut näidanud Kesküla kes asus uueks võistluse liidriks. Mölter lõpetas sõidu kolmandana ja Laanisto oli kolmeteistkümnes.
Viimases kolmandas sõidus sai hea stardi hispaanlane Alejandro Prats Palau keda omakorda asus jälitama Mölter ning kolmandana Kesküla. Samas järjekorras ka sõit lõpetati. Koppasele sõidust kaheksas koht ja Laanisto oli üheksas.
Kolme sõidu kokkuvõttes võitis MM-tiitli Karl Kesküla, hõbemedal läks Alejandro Prats Palaule ja pronksi sai kaela Arti Mölter. Henri Koppas tuli kokkuvõttes viiendaks ja Laanisto oli kümnes.

“Esimese motoga jäin kõige rohkem rahule. Startisin 10. kohalt, sain stardiga seitsmendaks ja suutsin sõidu lõpuks ennast sõita teiseks. Teises motos võitsin stardi ära ja suutsin kohta hoida finišini. Viimases sõidus stardiosa võitsin ära aga valikrajal läks jett libisema ja tegin spinni. Jätkasin kolmandal kohal kus ka lõpetasin kindlustades sellega omale MM-tiitli.” võttis Kesküla oma sõidu kokku.

Runabout GP4 poodium Olbia

SKI GP3 klassis oli Eestit esindamas Marten Tiik. Ajasõidu võidu võttis ungralane Csongor Jászai ja Tiik lõpetas seitsmenda ajaga. Esimese sõidu võitis aga Belgia võidusõitja Yoni Hamelin, Tiik lõpetas kuuendal kohal. Teine sõit tegi Tiik parema tulemuse ja saavutas sõidus kolmanda koha. Kolmanda sõidus oli Tiik seitsmes. SKI GP3 klassis võttis MM-i kolmikvõidu belglaste trio Yoni Hamelin, Antoine Goethals ja Loris Lambert. Marten Tiik lõpetas kuuendal kohal.

Runabout Ladies GP4 klassis oli meie naisi stardis kolm - möödunud hooaja EM-sarja hõbe Annemarie Randla, EM-sarja viies Carmen Roosmaa ja EM-sarja seitsmes Ester Rosin. Esimeses sõidus sai parima stardi prantslanna Cyrielle Bramm, kellele järgnesid Itaalia esindaja Nicole Cadei ja Randla.
Randlat survestas terve sõidu ajasõidus kiireim olnud Arianna Urlo Itaaliast, kuid Annemarie suutis säilitada oma positsiooni ja lõpetas sõidu kolmandana.
Sõiduvõit läks Brammile ja Cadei oli teine. Rosin lõpetas sõidu seitsmendal kohal ja Roosmaa oli kaheksas. 
Teises sõidus sai parima lähte Urlo kes asus sõitu juhtima. Talle järgnesid sakslanna Michelle Dimov ja Randla. Kolm ringi ennem lõppu suutis Randla Dimovist mööduda ja asus hoidma teist kohta. Esimesena finišijoone ületanud Urlol võeti sõiduvea karistuseks üks ring maha ja esikohapunktid kuulusid Randlale. Teine oli Cadei ja kolmas Bramm. Rosin ja Roosmaa lõpetasid sõidu vastavalt viiendana ja kuuendana.
Viimases kolmandas sõidus võttis stardivõidu Bramm, Dimov teine ja Randla kolmandal kohal. Sõidu jooksul õnnestus Randlal Dimovist mööduda, kuid Brammist mööduda enam võimu ei olnud. Prantslanna Cyrielle Bramm krooniti maailmameistriks, Annemarie Randlale MM-i hõbemedal ja Nicole Cadeile kuulus pronks. Ester Rosin lõpetas võistluse viiendal kohal ja Carmen Roosmaa oli kokkuvõttes seitsmes.

Runabout Ladies GP4 MM-hõbe Annemarie RandlajpgSKI GP4 klassis oli stardis kaks eestlast - Mattias Reinaas ja Ander-Hubert Lauri. Ajasõidu võit läks Prantsusmaale Baptiste Calmelsile, teine oli belglane Yoni Hamelin, kolmas ja neljas olid Mattias Reinaas ja Ander-Hubert Lauri. Esimeses sõidus käis sama neliku vahel korralik võistlus ja esikohaga väljus sealt Hamelin, Lauri oli teine, Calmels kolmas ja Reinaas neljas.
Teise stardi võitis Lauri, talle järgnes Reinaas ja Hamelin. Reinaas ja Hamelin vahetasid sõidus küll kohti aga ruudulipu sai esimesena Lauri, Reinaas oli teine ja Hamelin kolmas.
Kolmandat sõitu läks juhtima Markus Erlach Ungarist kuid teisel ringil tehtud poi viga lasi Lauril liidriks tõusta, Reinaas kohe kannul. Järgmisel ringil tegi sõiduvea Lauri ja Reinaas sõitis mööda. Reinaas asus sõitu juhtima kui Lauri tegi veel ühe poi vea aga seda enam parandada ei olnud võimalik ja Lauri sõit diskvalifitseeriti. Kolmanda sõidu esikoha punktid läksid Reinaasile, teine oli Calmels ja kolmas Hamelin. Sõiduvõiduga kindlustas Reinaas omale SKI GP4 klassi MM-tiitli, hõbedale tuli Yoni Hamelin ja pronksile Baptiste Calmels. Ander-Hubert Lauri lõpetas üldkokkuvõttes viiendal kohal.

Mattias Reinaas SKI GP4 maailmameister

SKI GP2 klassis oli stardis 2021 aasta maailmameister Mattias Reinaas ja möödunud hooaja EM-hõbe Marlon Tiik. Ajasõitudest saavutasid eestlased kaksikvõidu. Parima aja sõitis välja Reinaas ja teine oli Tiik.
Esimeses sõidus sai parima lähte ungarlasest konkurent Csongor Jászai ja kohe tema kannul Reinaas otsides võimalust mööduda. Tiik hoidis neljandat kohta. Sõidu keskel leidis Reinaas võimaluse ja möödus Jászaist paarisrajal. Samas järjestuses ka lõpetati - Reinaas, Jászai, itaallane Andrea Guidi ja neljas oli Tiik.
Teises sõidus kõik kordus ja Reinaas leidis juba esimestel ringidel võimaluse Jászaist mööduda. Teine sõit lõpetati samas järjekorras esimesega.
Kolmandas otsustavas sõidus said stardis eest ära Jászai ja Guidi, nende kannul kohe Reinaas ja Tiik. Teine kuni neljas koht vahetusid sõidu jooksul korduvalt kui finišijoone ületas esimesena Jászai, Reinaas oli teine, Guidi kolmas ja Tiik neljas. Sellega kindlustas Mattias Reinaas omale teise SKI GP2 MM-tiitli. Csongor Jászaile hõbemedal ja Andrea Guidile pronks. Marlon Tiik lõpetas neljandal kohal.

"Selle aasta Itaalia GP-ga jäin väga rahule. Eelnevalt olin teadlik, et pean võistlema kiirete noortega. Töötasin enda ja masinatega mitu nädalat, et asjad oleks ideaalsed enne tähtsat võistlust. Olbiasse jõudes selgus, et võistlustingimused on sellel aastal eriti rasked kuna igapäev oli tugev tuul. Vesi oli mõnusalt laines, mis mulle väga meeldib. Teadsin, et noorte ja kergete konkurentide vastu stardi võitmise võimalus puudub, seega tuli teha tugevat tööd rajal sõites ning vastaseid survestada kuni finiši lipu langemiseni. Plaan toimis, jetid toimisid, ise tegin head ja tugevad sõidud. Eesmärk kindlustada SKI GP4 ja SKI GP2 klasside maailmameistritiitlid õnnestus.” rääkis Reinaas peale võistlust.

Mattias Reinaas SKI GP2 maailmameister poodiumRunabout GP2 kategoorias näitas Mattias Siimann täielikku ülemvõimu. Ajasõidust võeti esikoht itaallase Gaetano Costagliola ja noore tsehhi Petr Dryjak ees. Esimeses sõidus juhtis Siimann alates stardist kuni finišini jättes itaallased Pierpaolo Terrero ja Alessandro Fracasso vastavalt teiseks ja kolmandaks.
Teises sõidus juhtis Fracasso sõitu kuni kaks ringi ennem lõppu võttis Siimann oma ja möödus Fracassost kindlustades omale ka teisest sõidust maksimumpunktid. Dryak lõpetas kolmandana.
Viimases kolmandas sõidus sai stardivõidu Dryak ja juhtis sõitu kuni viiendal ringil suutis Siimann väljuda paarisrajalt esimesena ja minna võistlust juhtima. Kolmanda sõidu võiduga kindlustas Siimann omale maksimumpunktidega Runabout GP2 MM-tiitli. Hõbedale tuli Petr Dryak ja pronksile sõitis ennast Alessandro Fracasso.

Runabout GP2 poodium Olbia

SKI GP1 klassis oli oma MM-debüüti tegemas Ander-Hubert Lauri. SKI GP1 sõitjaid oli tulnud kohale lausa 39. Raja maksimum oli 30 sportlast ja üheksa pidi jääma võistlust pealt vaatama. Kvalifikatsioonis sõitis Lauri omale välja 26. stardikoha. Kvalifikatsiooni võitis belglane Quinten Bossche.
Esimeses sõidus saavutas Lauri 17. koha, teises sõidust tuli 16. koht ja kolmas sõit lõppes 23. kohaga. Kõik kolm võistlussõitu võitis Bossche ja kindlustas omale sellega etapivõidu. Teiseks tuli Kevin Reiterer Ungarist ja kolmas oli prantslane Morgan Poret. Lauri teenis etapilt 18. koha. Liidrikohta on peale MM-sarja II etappi hoidmas 24. punktiga Kevin Reitereri ees Quinten Bossche ja kolmandal kohal on Morgan Poret.

Naiste tippklassis SKI Ladies GP1 oli stardis Eestit esindamas Jasmiin Üpraus. Ajasõidus kindlustas Jasmiin omale parima stardikoha pea kahesekundilise eduga konkurentide ees.
Esimeses sõidus sai parima stardi prantslanna Jessica Chavanne, kuid juba avaringi kukkumine langetas ta esikolmikust välja. Teist kohta hoidnud norralanna Benedicte Drange tegi poi vea ja oli sunnitud võtma trahvipoi ning juhtima asus prantslanna Estelle Poret keda omakorda jälitamas Üpraus. Chavanne oli tõusnud uuesti kolmandaks. Üpraus tehtud sõiduviga aga langetas ta kolmandaks ning hiljem määrati kohtunke poolt karistuseks 1 ring vähemaks. Esimese sõidu võit kuulus Poret-ile, teiseks sõitis ennast Chavanne ja kolmas oli rootslanna Emma-Nellie Ortendahl. Üpraus kukkus karistuse tõttu kaheksandaks.
Teises sõidus võttis võidu Chavanne Poret-i ees ja läks etappi juhtima. Üpraus suutis kaheksandalt stardikohalt tõusta viiendaks.
Viimases kolmandas sõidus sai Üpraus väga hea stardi ning asus kohe algusest sõitu juhtima. Teist kohta hoidis Drange ja kolmandana tuli Chavanne. Samas järjekorras ka sõit lõpetati. Etapivõit kuulus Jessica Chavannele, teiseks tuli Estelle Poret ja kolmas oli Emma-Nellie Ortendahl.
Üprausil etapilt 4. koht. MM-sarja kokkuvõttes juhib Jasmiin Üpraus 1 punktise eduga Estelle Poret ees, kolmandat kohta hoiab Jessica Chavanne.

Võimsaimas MM-sarja klassis Runabout GP1 oli eestlastest stardis Mattias Siimann. 37 Runabout GP1 piloodist pääses põhisõitudesse ainult 25 sportlast. Varasematel aastatel Runabout GP2 jetiga GP1 klassis osalenud Siimann oli Olbia etapil osalemiseks saanud omale korraliku võimsa GP1 jeti. Juba ajasõidus näitas Siimann kiiret minekut kui sõitis välja omale teise stardikoha prantslase Francois Medori järel. Esimesest stardist sai parima lähte Ungarlane Gyorgy Kasza. Siimann alustas sõitu neljandalt kohal. Nelja ringi jooksul toimus palju muudatusi ja parimaid ringiaegu näitanud Siimannil õnnestus minna sõitu juhtima. Seitsmendaks ringiks oli edu juba üle 15 sekundi ja isegi mootori korraks välja suretanud avarii lüliti ei rikkunud Siimanni
liidrikohta. 13. sekundilise eduga võitis ta esimese sõidu Francois Medori ja rootslase Samuel Johanssoni ees.
Teises sõidus oli Siimannil parem start juba esimesel ringil oli ta kolmandal positsioonil Johanssoni ja poolaka Wisniewski järel. Wisniewskist õnnestus mööduda ja Johanssoni järel sai võetud ka ruudulipp. Kolmandaks tuli Medori.
Mõlemate sõitude punktid tõstsid Mattias Siimanni esimeseks eestlaseks, kes on võitnud Runabout GP1 MM-sarja etapi. Teine koht kuulus Samuel Johanssonile ja kolmas oli Francois Medori. MM-sarja üldarvestuses säilitas liidrikoha Samuel Johansson, teist kohta hoiab Francois Medori ja kolmas on Gyorgy Kasza. Siimann tõusis Olbia GP tulemusega MM-sarja arvestuses kaheksandale kohale.

"Kuna see oli minu esimene võistlus GP1 klassis GP1 masinaga oli üle pika aja väga suur närv sees. Kui kiiver pähe sai ja stardituled kustusid tuli teha seda mille jaoks olime valmistunud. Esimene moto algas mul neljandalt kohalt, panin kõik oma oskused mängu ja pingutasin ning peagi olingi juba esimesel kohal. Teine moto algas mul kolmandalt kohalt, mis oleks mulle teise koha toonud. Sellest mulle ei piisanud ja sõitsin end teiseksvälja, ning seejärel hoidsin sõidu lõpuni oma kohta. Üldpildis näen veel palju arengu kohti, aga olen oma tulemusega väga rahul.” võttis Siimann võistluse kokku.

Runabout GP1 poodium Olbia
Pilte Olbia MM-ist saab leida veel SIIT

Fotod: Simon Palfrader

Loe veel Veemoto tegemistest

Ringraja- ja jetisportlastel on käimas tihe nädalavahetus

19.07.2024

Tallinnas Harku järvel algasid täna maailma- ja Euroopa meistrivõistlused ringrajapaatidele klassides OSY-400, GT-30 ja Euroopa meistrivõistlused klassile F-125. Ungaris Zámoly beachil on käimas aga jetispordi Euroopa meistrivõistluste I etapp.

Loe edasi

Lätis Aluksnes selgusid maailmameistrid noorteklassis GT-15

12.07.2024

Lätis Aluksnes sõideti möödunud nädalavahetuse GT-15 noorteklassi maailmameistrivõistlused ja Eesti meistrivõistluste II etapp.

Loe edasi

Peipsi järvel võtsid mõõtu Eesti parimad jetisõitjad

08.07.2024

Jetispordi Eesti meistrivõistluste avaetapp sõideti Peipsi järvel imeilusas Omedu külas.

Loe edasi